SITUAȚIA INTERVENȚIILOR

• Profesori și personal administrativ FEAA: conturile și căsuțele de email nu au fost afectate
  • Asociați: conturile asociaților vechi au fost dezactivate (inclusiv căsuțele postale).
  • Studenți: Toate conturile de studenți (inclusiv căsuțele poștale @feaa.uaic.ro) au fost șterse. Conturile studentilor din ani non-terminali au fost recreate urmând instrucțiunile de aici. Nu uitati, acestea sunt conturi "de vară", mai limitate decât conturile normale, și sunt valabile până la sfârșitul lunii septembrie (când vor fi înlocuite cu conturile valabile în timpul anului universitar)
  • Doctoranzi: Toate conturile de doctoranzi și postdoctoranzi (inclusiv căsutele poștale @feaa.uaic.ro) au fost șterse. Conturile vor fi recreate urmând instrucțiunile de aici.

***

Incepând cu 26 iulie toate serverele și serviciile IT din FEAA întră în mentenanță generală. Ca parte a acestei mentenanțe:

• Portalul va fi reconstruit de la zero (cu excepția doctorat.feaa.uaic.ro, care va fi amânat până după admitere)
    • Vă rugăm să vă salvați anunțurile și informațiile de care mai aveți nevoie
    • Dacă aveți găzduite pe Portal site-uri care trebuie să rămână active (proiecte, conferințe, etc), vă rugăm să ne anunțați pentru a fi siguri că le restaurăm
  • Biblioteca online va fi oprită până pe 15 septembrie
    • Dacă sunteți student și doriți cărți, solicitați-le până pe 26 iulie.
  • accesul la servere și servicii va fi întrerupt sporadic
    • minim afectate vor fi site-urile FEAA/GEBA/SAEB, Portalul Școlii Doctorale și mailul FEAA
    • serverele administrate de profesori sau aferente unor discipline nu vor fi afectate
    • serverul de Elearning va fi actualizat doar dacă se pot păstra informațiile existente
    • clasele de pe Teams nu vor fi sterse inainte de jumatatea lunii septembrie, dar este posibil ca accesul sa fie perturbat
  • sistemul de autentificare va fi reconstruit de la zero.

Cu referire la ultimul punct de mai sus: Pe 3 august toate conturile @feaa.uaic.ro vor fi șterse.
Apoi:
  • Conturile de profesor vor fi recreate automat cu același nume de utilizator, dar cu o noua parola. Dacă doriți să stabiliți dumneavoastră această parolă, vă rugăm să completați formularul de aici. Veți putea schimba online această parolă după recrearea contului.
    • Pentru profesorii care folosesc adresa de email @feaa.uaic.ro, căsuța de email va fi restaurată automat, iar conținutul va fi salvat și migrat. E probabil ca adresa de email să nu fie disponibilă pe data de 3 august
  • Conturile personalului administrativ vor fi recreate automat cu același nume de utilizator, dar cu o noua parola. Dacă doriți să stabiliți dumneavoastră această parolă, vă rugăm să completați formularul de aiciVeți putea schimba online această parolă după recrearea contului.
    • Pentru personalul administrativ care folosește adresa de email @feaa.uaic.ro, căsuța de email va fi restaurată automat, iar conținutul va fi salvat și migrat. E probabil ca adresa de email să nu fie disponibilă pe data de 3 august.
  • Conturile de studenți (care în anul universitar 2020-2021 au fost înmatriculați în anii 1 și 2 de licență, respect 1 de master) vor fi recreate automat cu parola standard*. Recreem conturile deoarece, în calitate de studenți FEAA, aveți acces și peste vară la software-ul cu licență.
    • Adresele de email @feaa.uaic.ro NU vor fi restaurate, ca urmare salvați-vă mesajele pe care doriti să nu le pierdeți sau contactați-ne pentru a găsi împreună o soluție.

• Conturile de absolvenți (studenți care tocmai au absolvit anul 3 de licență, respectiv anul 2 de master, indiferent dacă au susținut sau nu lucrarea de definitivat) NU vor fi recreate.

• Conturile de doctorand vor fi șterse si recreate cu parola standard*. Conturile absolvenților Școlii Doctorale nu vor fi recreate
    • Adresele de email @feaa.uaic.ro ale doctoranzilor/absolvenților NU vor fi restaurate "din oficiu", ca urmare salvați-vă mesajele pe care doriți să nu le pierdeți sau contactați-ne pentru a găsi împreună o soluție.
*Parola standard este alcatuita din: primele doua litere din numele de familie (fără diacritice) dintre care prima cu majusculă, apoi ultimele două cifre din CNP, apoi caracterul *, apoi ultimele doua cifre din CNP.
Pe exemplul Pălescu (căs. Mocanu) Ana, CNP 2820401123456, parola va fi Pa56*28

Pentru informații și probleme legate de acest proces vă rugăm să trimiteți email la mugurel@feaa.uaic.ro